
| Parameter | Value |
|---|---|
| Number of Positions | 10 |
| Connector Type | Shrouded |
| Gender | Male |
| Packaging | Reel |
| Termination | Solder Pin |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Number of Rows | 1 |
| Pitch | 1 mm |
| RoHS | Compliant |
| Mating Post Length | 2.54 mm |
| Termination Post Length | 1.75 mm |
Stock: 593
Distributors
pcbx
Unit Price$0.18518
Ext.Price$0.18518
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.18518 | $0.18518 |
| 10 | $0.16573 | $1.65730 |
| 50 | $0.14832 | $7.41600 |
| 100 | $0.13174 | $13.17400 |
| 500 | $0.11701 | $58.50500 |
| 1000 | $0.10393 | $103.93000 |
| 3000 | $0.09232 | $276.96000 |
